Fjalë Kyçe

Vajza tregon papërgjegjësinë e shtetit për babain që i vdiq nga Covid: Na lanë të prisnim në varreza, por trupin…

Vajza tregon papërgjegjësinë e shtetit për babain që i vdiq nga Covid: Na lanë të prisnim në varreza, por trupin…

Bardha Leka, të cilës i vdiq babai nga virusi COVID-19, ka treguar përjetimet e saj nga momenti kur mori lajmin e kobshëm se babai i saj kishe humbur betejën me koronavirusin.

Përvojën e saj të keqe ajo e ka ndarë përmes një shkrimi të gjatë në Facebook, derisa ka rrëfyer edhe si nuk ka mundur as t’ia japë lamtumirën e fundit babait të saj.

Derisa sa tregon se përjetime të dhimbshme kaloi edhe pas kësaj, kur ekipa specialistike, u thanë se nuk lejohet askush të vijë në varrimin e tij përveç punonjësve të morgut, shkruan reporteri.

Tmerri vazhdoi edhe më tej sipas Lekajt, kur po atë ditë kur po prisnin që ta varrosnin babain e saj, nga morgu u njoftuan se trupi nuk po gjindej askund, ajo tregoi se pas më shumë se 1 orë e gjysmë u gjend trupi i babait të saj.

Lexoni rrëfimin e saj të plotë:

Per gjitha perjetimet qe i kalova , deri sa te percolla te varri Babe , mbas veti e kisha nje laps dhe nje leter .

Le ta kuptojn te gjithe , cka eshte me jetu e me vdek ne Kosove .

Po e filloj me tregu tmerrin e dites kur me vdiq Baba .
12 gusht ora 16:30 e Merkur .

Sipas protokollit shtetror , nuk guxum me livrit Trupin e babes prej vendit ku ka ndrru jete .
Nuk guxum me ja la trupin as me vesh me rroba te reja . Sna lane me ja hek as rrobat qe i boni uje te lagta nga vujtjet qe i shkaktojke smundja .

Mbet baba i shtrire ne dhome i mbulum veq me nje qershaf te holle , duke e prit me ardhe me marre nje e ekip speciale .
Ekipa u vanua bukur shume 2 ore e teper .
As nuk u pershendetem me babe ,as sna lane me ja bo adetet fetare qysh e ka meritu .

U nis baba me dy persona te panjohur per ne morgun e qytetit .
Ne naten e tij ma te veshtire nuk qendroj askush me te ..

Tmerri vazhdon diten e Neserme 13 gusht –

Familjaret na dhane lajmin qe varrimi i babes bohet ne ora 17:00 pa prezencen e askujt , as te familjareve .

Ne insistuam dhe nuk pranuam qe Baba me u varros ne ate menyre .
Mbas 100 thirrjeve e intervenimeve me te njofshem .
Na lejuan qe familja dhe rrethi ngusht te marre pjes ne varrim .

Gjithsesi u treguam tolerant e vendosem qe ti respektojm vendimet e ‘ protokollit shtetror ‘

U be ora 16;00
Ne familjaret u beme gati me percjell baben per ne banesen e fundit .

Ne ora 17:00 ishin te gjithe tek varrezat duke e prit me lot ne sy ti japim
Lamtumire e fundit ..!!!

Dielli i asaj dite pervelojke , e ne në ate vape mbetem duke prit me ardhe ajo ekipa ‘ speciale ‘ me pru Trupin e Babes !!!

Vajti ora 17:30 dhe askush nuk bohet i gjalle .
Fillum me telefonu ne numrat qe i kishim me pyt qka po ndodhe pse u vanun aq shume .
Si duket telefonatat nuk kryenin pune , eshte dasht vllau dhe migjen me shku ne Morgun e qytetit dhe me pa cka po ndodhe .

Kur shkuan aty Morgu mbylle . !!!!!!!!!

Fillojn me thirre prap me i sjell numrat e me kuptu cka po ndodhe .
Dhe mbas 1 ore vje personi pergjegjes thot qe nuk ka trup ne Morg !!!!!

SubhanAllah , qesi Shteti kemi ne qe edhe te vdekurit ne Morg ju humbin .
Ata pa te voglen meshire , luan me ndjenjat e tona . Luanin me shpirtin e babes tem qe ate nate mbete i strukur ne nje ngrirje te thelle edhe atë i vetmuar pa asnje njeri afer .

Gjithsesi mbetem ne familja ne varreza duke na djeg i nxeti e bashk me te nxetin dhimbja malli e merzia .
Kurse vllau e xhaxhi duke luftu me forca te veta per me e gjet trupin e babes .

Pritem deri sa ekipa qe e murr Baben me gjet vendin ku e kan lane .

Ne ora 18:45 u gjet baba po ne te njejtin vend ku personi pergjegjs ishte i sigurt qe nuk ka trup mrenda.
.
E prunen Baben ne arkivolin e ftoft , nuk e pame a e kan pastru , a ja kan largu ato rroba , a e kan zbukuru per me dal para Allahut ashtu si ishte pedant , i bukur dhe zotni .

E varrosem baben e bashk me te edhe nje cope te zemres tem e mbuloj dheu .

Ma ban Hallall Babush .
Se ke meritu aspak me shku n’kete mnyre .
Po kjo Kosove te ka borgj shume cka .

E mua kur t’me vij dita me ardhe te ti BAB , e kur te dal para Allahut , do ti kerkoj llogari te gjithe atyre luajten me trupin tond , e qe neve dhimbjen e plagen , na kan ba edhe ma te thelle .

Allahu te shperbleft me graden ma te larte te Xhennetit inshallah.