Fjalë Kyçe

Vjosa Osmani akuzon Serbinë për sulmin qyqar mbi djalin e politikanit të moderuar serb në Kosovë

Vjosa Osmani akuzon Serbinë për sulmin qyqar mbi djalin e politikanit të moderuar serb në Kosovë

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani ka reaguar pas sulmit ndaj djalit të politikanit Nenad Rashiq duke e cilësuar si akt kundër demokracisë dhe lirisë së individit.

Ajo ka bërë thirrje që autoret e këtij sulmi të dalin para drejtësisë.

“Ftoj organet e rendit që sa më shpejtë t’i sjellin para drejtësisë autorët e krimit. Është tashmë e qartë që sulmi ndaj tij është në vazhdën e kërcënimeve të shumta e ndërhyrjeve ilegale të Serbisë në Kosovë, që kanë për qëllim frikësimin e qytetarëve serbë”, ka theksuar Osmani në reagimin e saj.

Osmani gjithashtu poashtu ka bërë thirrje që të hetohet rasti i djegies së veturës së deputetit Mefail Bajqinovci.

“Shteti ynë do ta bëjë të pamundshmen që secili qytetar i tij të ndihet i lirë për të vepruar politikisht dhe për të shprehur qëndrimet e veta politike”, theksoi ajo.