Fjalë Kyçe

Zbulohen detaje të reja mbi pagën e Ronaldos te Al Nassr-i

Zbulohen detaje të reja mbi pagën e Ronaldos te Al Nassr-i

Superylli portugez Cristiano Ronaldo ka kompletuar një transferim të lirë te skuadra e Arabisë Saudite, Al-Nassr.

Ai është prezantuar si një lojtar i Al-Nassr pasi u largua nga Manchester United me pëlqim reciprok.

37-vjeçari ka thënë se i është bashkuar klubit saudit sepse është i emocionuar për të provuar veten në një ligë të re futbolli në një vend tjetër dhe beson se vizioni i klubit është shumë frymëzues.

“Sportisti më i madh në botë nënshkroi për Al Nassr,” ishte mënyra se si klubi njoftoi transferimin dhe skuadra arabe sigurisht që do t’i paguajë Ronaldos pagën më të madhe në historinë e futbollit.

37-vjeçari ka nënshkruar një marrëveshje me Al-Nassr deri në vitin 2025 dhe do të marrë pagën më të madhe në historinë e futbollit, me një vlerë totale prej 190 milionë eurove në vit sipas AFP .

Paga bazë e Ronaldos në fakt do të arrijë në 80 milionë euro me pjesën tjetër të pagës të përbërë nga të drejta imazhi dhe marrëveshje komerciale. Ai gjithashtu do të luajë një rol të rëndësishëm në ofertën e Arabisë Saudite për Kupën e Botës 2030.

AFP ka raportuar se kontributi i ambasadorit të Ronaldos në ofertën e Kupës së Botës do t’i sjellë atij një shtesë prej 190 milionë eurove mbi pagën e tij të rregullt.

Klubi arab do të financojë marrëveshjen duke përdorur një sërë partnerësh, sipas reporterit të CBS Ben Jacobs . Klubi do të kontribuojë vetëm me financimin e pakicës së pagës dhe ka të ngjarë të paguajë më pak se gjysmën e paketës totale.

Mohamed Al-Khereiji, i cili u përpoq të blinte Chelsean, me Grupin e tij të Medias Saudite ishte çelës i marrëveshjes, ndërkohë që ka edhe mbështetje nga qeveria.

Marrëveshja gjithashtu i lejon Ronaldos të ketë kontroll të madh në anën e futbollit, atë komerciale dhe si ambasador, gjë që shtrihet edhe tek nënshkrimi i ri që ka disa kontribute kur bëhet fjalë për transferimet.