Fjalë Kyçe

Zbulohen planet e Sarrit për te Lazio: injoron Strakoshën, synon Hysajn

Zbulohen planet e Sarrit për te Lazio: injoron Strakoshën, synon Hysajn

Negocimi vazhdon në dy shina paralele. Vija e finishit duket e afërt nga të dyja palët, por detajet e fundit janë më të vështirat për t’u konkluduar. Maurizio Sarri dhe Lazio, megjithatë, kanë filluar ta shohin firmën mbi kontratë gjithnjë e më afër.

Ato mund t’i mbyllin bisedimet në orët e ardhshme ose, ka shumë të ngjarë, nesër, kur ish-trajneri i Juventusit dhe Napolit do të takohet me presidentin Lotito për të nënshkruar marrëveshjen përfundimtare dhe të bëhet trajneri i ri i Lazio. Sarri ngulmon në projektin teknik që do të zbatohet.

Në aspektin financiar, distancat janë zvogëluar. Kërkesa e Sarrit është rreth 4 milionë euro, Lazio ofron 3 milionë si pjesë fikse dhe bonuse.

Po aq delikate është çështja teknike. Samiti midis trajnerit dhe Igli Tares për planifikimin e lëvizjeve në merkato do të përfundojnë në javët e ardhshme. Lazio e Sarrit do të duhet të ndryshojë thellësisht konotacionet e saj në krahasim me atë të Inzaghi.

Stafi duhet së pari të rinovohet (kërkesë që do të kishte ekzistuar edhe në rastin e qëndrimit të Simone), por gjithashtu duhet ushqyer me lojtarët e duhur moduli i ndryshëm taktik që përdor Sarri.

Pas pesë vitesh të rreshtuar me 3-5-2, bardhekaltrit do të kalojnë në 4-3-3 ose 4-3-1-2, modulet e preferuara nga ish-trajneri i Napolit dhe Juventusit. Për të realizuar projektin e tij taktik, Sarri i shpjegoi Tares nevojën për të bërë të paktën pesë përforcime: një mbrojtës të majtë (Marusic mund të ri-propozohet në atë rol), një mesfushor i brendshëm, një anësor, i cili gjithashtu mund të luajë mesfushor-sulmues, si dhe një sulmues qendror.

Emrat e parë për të cilët mendon Sarri janë ato të Hysaj dhe Lykogiannis si mbrojtës. Shqiptari çlirohet nga Napoli, prandaj përfaqëson një objektiv të mundshëm. Hysaj ka marrë oferta nga jashtë Italie, por do të ishte e lumtur të kthehej në punë me Sarrin, i cili e rriti tek Empoli dhe më pas e “shenjtëroi” te Napoli.

Me ardhjen e Sarrit në stolin bardhekaltër, Reina do të konfirmohej titullar mes shtyllave. Pra, Strakosha nuk duhet të lumturohet nga kjo lëvizje./Telesport/