Fjalë Kyçe

Zyrtare: Louis van Gaal rikthehet si trajner i Holandës për herë të tretë

Zyrtare: Louis van Gaal rikthehet si trajner i Holandës për herë të tretë

Louis van Gaal e merr drejtimin e Kombëtares së Holandës për herë të tretë, pasi ishte më parë nga vitet 2000-2002 dhe 2012-2014.

Ish -trajneri i Manchester United do të fillojë punën menjëherë dhe ka një marrëveshje me FA Holandeze për të menaxhuar ekipin kombëtar deri në Kupën e Botës 2022, shkruan theathletic, transmeton Klankosova.tv.

Atij do t’i bashkohen ndihmës menaxherët Danny Blind dhe Henk Fraser ndërsa Frans Hoek është emëruar trajner i portierëve.

“Futbolli holandez ka qenë gjithmonë afër zemrës sime dhe stërvitja kombëtare është sipas meje një pozicion kyç për përparimin e mëtejshëm të futbollit tonë. Për më tepër, unë e konsideroj një nder të stërvit ekipin kombëtar holandez, tha Van Gaal pas nënshkrimit të kontratës.

“Ka pak kohë për ndeshjet e ardhshme kualifikuese, të cilat janë menjëherë vendimtare për pjesëmarrjen në Kupën e Botës. Prandaj fokusi është menjëherë 100 përqind tek lojtarët dhe qasja. Në fund të fundit, unë u caktova për këtë”.

“Është mirë të kthehesh në Zeist. Deri tani unë kam folur tashmë me një numër lojtarësh dhe stafi teknik është vënë së bashku me KNVB. Mezi pres të përfundoj punën së bashku”.

69-vjeçari merr drejtimin si trajner pas largimit të Frank de Boer, i cili u largua nga posti i trajnerit muajin e kaluar pasi u eliminua në raundin e 16 në Euro 2020.