Fjalë Kyçe

18 të vdekur nga një zjarr në një fabrikë në Indi

18 të vdekur nga një zjarr në një fabrikë në Indi

18 njerëz kanë vdekur nga një zjarr të hënën në një fabrikë që merrej me përpunimin e kimikateve në Indi. Këtë e bëri të ditur policia lokale.

Policia tha se 20 njerëz i mbijetuan flakës dhe trupat e djegur e të gjithë të vrarëve ishin gjetur, raporton Reuters, përcjell Klankosova.tv.

Një hetim është urdhëruar nga zyrtarët e lartë të provicës ku ndodhi tragjedia.

Zjarri ishte në një fabrikë ku prodhuesi kimik “SVS Aqua Technologies” bën produkte duke përfshirë pastrues dore.

Pamjet e shpërndara në mediat sociale treguan një tufë të trashë tymi që dilte ndërsa ekipet e zjarrfikësve luftuan me flakën.

Kryeministri Narendra Modi ofroi ngushëllimet e tij përmes Twtterit.

Zyra e tij tha se të familjarët e të vdekurve do të merrte 200 mijë rupi Indian (dy mijë e 750 dollarë) nga një fond ndihme, dhe njerëzit që u plagosën do të merrnin 50 mijë rupi indiane.

“SVS Aqua Technologies” deri tani nuk ka komentuar mbi rastin.