Fjalë Kyçe

Haradinaj, Apostolova dhe Brathu pajtohen që reforma zgjedhore në Kosovë duhet të garantojë gjithëpërfshirje

Haradinaj, Apostolova dhe Brathu pajtohen që reforma zgjedhore në Kosovë duhet të garantojë gjithëpërfshirje

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur sot në takim shefen e zyrës së BE-së, në Kosovë, Natalya Apostolova dhe shefin e OSBE-së, ambasadorin Jan Braathu.

Haradinaj, ka thënë se temë e takimit ka qenë reforma zgjedhore në Kosovë, shkruan Gazeta Alo.

I pari i ekzekutivit, ka thënë se janë pajtuar që reforma zgjedhore në Kosovë duhet të jetë e kujdesshme dhe të përfillë specifikat e shoqërisë, duke garantuar gjithpërfshirjen, politike dhe përfaqësimin adekuat gjinor dhe etnik.

Postimi i tij i plotë:

“Kosova ka nevojë për një reformë zgjedhore që zhvillon dhe forcon proceset demokratike në vend. Në takim me shefin e OSBE, ambasadorin Jan Braathu, dhe shefen e zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, u pajtuam se reforma zgjedhore në Kosovë duhet të jetë e kujdesshme dhe të përfillë specifikat e shoqërisë, duke garantuar gjithpërfshirjen, politike dhe përfaqësimin adekuat gjinor dhe etnik”, ka thënë ai./Gazeta Alo/