Fjalë Kyçe

Abdixhiku: IKSHPK u shndërrua sot në instrument të pushtetit – rekomandim i porositur

Abdixhiku: IKSHPK u shndërrua sot në instrument të pushtetit – rekomandim i porositur

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, pas raportimeve të mediave se IKSHPK ka rekomanduar shtyrjen e mbajtjes së zgjedhjeve lokale, ka reaguar duke thënë se ky institucion u shndërrua në instrument të pushtetit.

Sipas tij, rekomandimi nuk u kërkua por u dha me porosi.

Abdichiku tha se Kosova ka mbajtur zgjedhje në pandemi.

Postimi:

IKSHPK u shndërrua sot në instrument të pushtetit – dhe me këtë humbi secilin kredibilitet. Skenari i paralajmëruar televiziv nga partia në pushtet, po ekzekutohet nga aktorë në shërbim të politikës instrumentalizuese.

Trupat e kapur – me vullnet apo presion pa dallim – në vend të shëndetësisë, kanë vendosur të merren me politikë. Rekomandimi nuk u kërkua por u dha me porosi. Ashtu siç e paralajmëroj ditë më parë pushteti, ashtu siç po i duhet sot pushtetit.

Dështimi katastrofal pandemik, nuk guxon të prekë demokracinë. E kemi të shenjtë. Prandaj dhe zgjedhjet nuk guxon t’i prekë askush. Vullneti i lirë qytetar është mbi çdo institucion. Suprimimi i demokracisë është kufiri që se kapërcejmë dot. Kushdo që shërben në këtë drejtim do të mbaj përgjegjësi.

Kosova ka mbajtur zgjedhje në pandemi. Vendet fqinje po mbajnë zgjedhje tani. Një ditë zgjedhje për demokracinë është e paalternativë. Fushata është shkurtuar; KQZ është e përgatitur; data e zgjedhjeve nuk mund të ndryshojë. Të kujdesemi për shëndet, të japim shembull, të organizojmë një proces fer – por proces me 17 tetor do të ketë. Frikën e pushtetit për dështimin masiv, s’mund ta shërojmë; por demokracinë, lirinë e votës suaj, do ta mbrojmë.