Fjalë Kyçe

Arrestohet biznesmeni indian dy ditë pasi u takua me Haradinajn

Arrestohet biznesmeni indian dy ditë pasi  u takua me Haradinajn

Arrestohet biznesmeni indian dy ditë pasi u takua me kryeministrin kosovar, Ramush Haradinaj.

Ai është arrestuar në Aeroportin e Rinasit në Tiranë, nga Interpoli, pasi kërkohej nga India, në akuzën për shpërlarje pastrim parash.

Policia e Shqipërisë, bën me dije se ka arrestuar shtetasin me inciiale H. P., 59 vjeç, lindur në Indi dhe banues në Nigeri.

“Ky shtetas është kapur në në aeroportin e Rinasit në dalje nga territori i Republikës së Shqipërisë pasi ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Neë Delhi/ Indi”- njofton policia.

Njoftimi i policise

Interpol Tirana në bashkëpunim me shërbimet e Policisë Rinas arrestuan provizorisht shtetasin indian:

P., 59 vjeç, lindur në Indi dhe banues në Nigeri

Ky shtetas është kapur në në aeroportin e Rinasit në dalje nga territori i Republikës së Shqipërisë pasi ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Neë Delhi/ Indi.

Gjykata Patiala House/Neë Delhi, ka lëshuar ndaj këtij shtetasi urdhër arresti për veprën penale “Pastrimi i parave”, parashikuar nga nenet 3 dhe 4 të “Ligjit për Parandalimin e Pastrimit të Parave”.

Veprimet e mëtejshme për ekstradimin e këtij shtetasi do të kryhen nga ZQK Interpol Tirana.