Fjalë Kyçe

Asnjë lajmërim nga FIFA, Crvena Zvezda nuk do të luajë në Kosovë

Asnjë lajmërim nga FIFA, Crvena Zvezda nuk do të luajë në Kosovë

Crvena Zvezda nuk do të luajë kundër Trepçës serbe në Kupën e Serbisë brenda Kosovës, ka insistuar presidenti i FFK-së, Agim Ademi.

Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), Agim Demi ka mohuar raportimet e fundit se FIFA ka aprovuar zhvillimin e një ndeshjeje të Kupës së Serbisë mes Trepçës serbe dhe Crvena Zvezdës në veri të Mitrovicës.

“Ne nga FIFA nuk kemi marrë asnjë e-mail, vetëm kemi njoftuar se ajo ndeshje nuk mund të zhvillohet në territorin e Kosovës, sepse është një garë krejt tjetër, këtë e di edhe Serbia”, deklaroi Ademi për “Kossev”, transmeton lajmi.net.

Ai ka shtuar se edhe nëse marrin një porosi të tillë nga FIFA ose UEFA, kërkesa që kanë dërguar tek institucionet e sigurisë së Kosovës “nuk mund të tërhiqet”.

“Kjo tani është në duart e shtetit, ne kemi dhënë rekomandimin tonë në Ministri dhe policinë e Kosovës që ajo ndeshje të mos zhvillohet”, theksoi Ademi.