Fjalë Kyçe

Bashkëshorti i Kadaj-Bujupit dhe gruaja e Lushtakut, ndër të punësuarit në Telekom gjatë vitit të kaluar

Po shtohet numri i ligjvënëseve që po i rehatojnë familjarët e tyre brenda ndërmarrjeve publike.

Naser Bujupi, bashkëshorti i Donika Kadaj-Bujupit, është punësuar së fundi në Telekomin e Kosovës, ndërmarrje e cila mbikëqyret nga gruaja e Bekë Berishës, Besa Shatri Berisha dhe auditohet nga Shehide Lushtaku, bashkëshortja e Mërgim Lushtakut, raporton KTV.

Lëvizja Vetëvendosje ka prezantuar emrat e mbi 50 militantëve partiakë të AAK-së dhe PDK-së, që u punësuan gjatë vitit 2018 në Telekomin e Kosovës.

Në mesin e të punësuarve, sipas Vetëvendosjes, janë edhe Ilirian Haxhiu, i biri i deputetes Teuta Haxhiu, Hajdar Sutaj, zyrtar i AAK-së e dhjetëra militantë të AAK-së e PDK-së.

Sipas VV-së, ky pushtet qëllimshëm ka përdorur strategji që çuan në degradim teknik, si lidhja e kontratave të dëmshme dhe punësimet e paligjshme.

Kohavisioni ka provuar të konfirmojë lajmin nga Telekomi, por zyrtarët e ndërmarrjes nuk i janë përgjigjur interesimit të televizionit.

Ndërkaq, burime të KTV-së brenda kompanisë kanë konfirmuar se rreth 300 persona u punësuan në Telekom që nga fillimi i 2018-së dhe se shumica kanë lidhje me partinë e kryeministrit, por ka edhe të NISMËS dhe PDK-së.

Vetëvendosje thotë se ky është vetëm fillimi i denoncimeve të proceseve përmes të cilave këta qeveritarë qëllimshëm po tentojnë ta shkatërrojnë Telekomin.