Fjalë Kyçe

Borrelli e Kurti takohen në Paris: Duhet proges urgjent në dialogun Kosovë-Serbi

Borrelli e Kurti takohen në Paris: Duhet proges urgjent në dialogun Kosovë-Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell, në margjina të Samitit të Paqes, që po mbahet në Paris.

Në këtë takim janë diskutuar çështje të ndryshme e ndër to edhe nevoja “urgjente” për avancimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

“Takim i mirë me kryeministrin Albin Kurti në margjina të Forumit të Paqes në Paris për të diskutuar bashkëpunimin rajonal, luftën kundër korrupsionit dhe progresin urgjentisht të nevojshëm në dialogun Beograd – Prishtinë. Ngritëm diskutimet për integrime evropiane, diskutuam për takimin e radhës të Këshillit për Punë të Jashtme për Ballkanin Perëndimor dhe angazhimin e rëndësishëm bilateral”, ka shkruar Borrelli në Twitter.

https://twitter.com/JosepBorrellF/status/1459130140328353793/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1459130140328353793%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Freporteri.net%2Flajme%2Fborrelli-e-kurti-takohen-ne-paris-duhet-proges-urgjent-ne-dialogun-kosove-serbi%2F