Fjalë Kyçe

E ardhmja e paqartë e Jonathan David, mes Serie A dhe Ligës Premier

E ardhmja e paqartë e Jonathan David, mes Serie A dhe Ligës Premier

Jonathan David do të largohet nga Lille në afatin kalimtar veror dhe kjo gjë tanimë është konfirmuar.

Javë më parë ka qenë presidenti i Lille që ka konfirmuar se David ka një klauzolë largimi dhe klubi do ta lejoj largimin e tij nëse ajo paguhet nga ndonjë skuadër tjetër.

Në fakt ofertat nuk mungojnë për sulmuesin kanadez i cili ka qenë ndër lojtarët më të mirë në elitën e futbollit francez Ligue 1.

24-vjeçari është mes transferimit në Ligën Premier të Anglisë dhe elitën e futbollit italian Serie A.

Chelsea, Man Utd, Arsenal, Aston Villa dhe Newcastle United e duan lojtarin në Ishull, derisa Roma dhe Milan janë dy skuadrat italiane që kërkojnë transferimin e tij.

David ka realizuar 26 gola dhe ka asistuar në nëntë të tjerë në 48 ndeshje zyrtare këtë edicion me fanellën e Lille.

Megjithatë me kontratën e mbetur edhe për një vit te Lille, lojtari mund të largohet nga klubi francez nëse paguhet një shumë rreth 40 milionë euro.