Fjalë Kyçe

Emrat e të gjithë fituesve Në “Brit Awards 2019”, në mesin e tyre edhe Dua Lipa

Emrat e të gjithë fituesve Në “Brit Awards 2019”, në mesin e tyre edhe Dua Lipa

Shfaqja më e madhe e çmimeve britanike BRIT Awards, është mbajtur në O2 Arena të Londrës, ku Hugh Jackman, Pink dhe Calvin Harris ishin në mesin e interpretuesve.

Yjet pjesëmarrës në këtë evenimentin e “Brit Awards 2019” sivjet ishin të shumtë, ndër ta edhe këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, shkruan lajmi.net.

Dua Lipa mori çmimin “Kënga më e mirë britanike e vitit” me këngën “One Kiss” në bashkëpunim me DJ Calvin Harris.

Këngëtarja e njohur, Pink në ‘Brit Awards’ u nderua me çmimin për “arritje jetësore”.Pink është ngjitur me plot emocione në skenën e “Brit Awards” e cila po ashtu ka falënderuar pafund fansat e saj për përkrahjen.

“Faleminderit shumë, babai im është shumë i emocionuar tani. Faleminderit që më keni besuar”, ishte shprehur Pink.

Me çmime u shpërblyen edhe emra të tjerë të rëndësishsëm të tregut të muzikës botërore si: Ariana Grande, Beyonce dhe Jay-Z, Drake dhe Ed Sheeran, nuk ishin prezentë në skenë për të tërhequr çmimet e tyre.

E nominuar ishte edhe këngëtarja shqiptare Rita Ora e cila nuk ishte e pranishme për shkak të turit në Amerikë mirëpo të gjithë kolegëve u ka dëshiruar suksese.

“Kaloni një mbrëmje të mrekullueshme të gjithë dhe suksese. Një rikujtim nga viti i kaluar”, ishte shprehur Rita.

Kjo është lista me fituesit në edicionin e sivjetmë të “Brit Awards 2019”:

Mashkulli i vitit:

Sam Smith

Craig David

Aphex Twin

Giggs

George Ezra

Femra e vitit:

Florence + the Machine

Jorja Smith

Anne-Marie

Lily Allen

Jess Glynne

Kënga më e mirë britanike e vitit:

Sign up for the Sleeve Notes email: music news, bold reviews and unexpected extras

Read more

Calvin Harris & Dua Lipa – One Kiss

George Ezra – Shotgun

Rudimental – These Days (feat. Jess Glynne, Macklemore & Dan Caplen)

Dua Lipa – IDGAF

Annie-Marie – 2002

Clean Bandit – Solo (feat. Demi Lovato)

Sigala & Paloma Faith – Lullaby

Ramz – Barking

Jess Glynne – I’ll Be There

Tom Walker – Leave a Light On

Depërtimi më i mirë i vitit:

Mabel

Idles

Ella Mai

Tom Walker

Jorja Smith

Grupi muzikor i vitit:

Arctic Monkeys

Gorillaz

The 1975

Little Mix

Years & Years

Videoja më e mirë muzikore e vitit:

Anne-Marie – 2002

Calvin Harris & Dua Lipa – One Kiss

Clean Bandit – Solo (feat. Demi Lovato)

Dua Lipa – IDGAF

Jax Jones – Breathe (feat. Ina Wroldsen)

Jonas Blue – Rise (feat. Jack & Jack)

Liam Payne & Rita Ora – For You (Fifty Shades Freed)

Little Mix – Woman Like Me (feat. Nicki Minaj)

Rita Ora – Let You Love Me

Rudimental – These Days (feat. Jess Glynne, Macklemore & Dan Caplen)

Grupi më i mirë internacional:

The Carters

First Aid Kit

Brockhampton

Chic & Nile Rodgers

Twenty-One Pilots

Mashkulli më i mirë internacional:

Drake

Eminem

Kamasi Washington

Shawn Mendes

Travis Scott

Femra më e mirë internacionale:

Cardi B

Camila Cabello

Christine and the Queens

Ariana Grande

Janelle Monáe

Albumi më i mirë britanik:

Jorja Smith – Lost & Found

The 1975 – A Brief History of Online Relationships

Florence + the Machine – High as Hope

Anne-Marie – Speak Your Mind

George Ezra – Staying at Tamara’s

Producenti më i mirë britanik:

Calvin Harris

Çmimi për kontribut në muzikë:

Pink.