Fjalë Kyçe

EUobserver: Serbia kërcënon të pushtojë Kosovën, duke nxitur kujtime të këqija

EUobserver: Serbia kërcënon të pushtojë Kosovën, duke nxitur kujtime të këqija

Serbia, e mbështetur nga një fushatë e lajmeve të rreme, ka akuzuar Kosovën për planifikimin e “spastrimit etnik” të serbëve kosovarë, duke nxitur kujtime të këqija për luftërat në Ballkan.

“Unë shpresoj se kurrë nuk do të duhet të përdorim ushtrinë tonë, por për momentin është një nga opsionet në tryezë, sepse nuk mund të shikojmë një spastrim të ri etnik [të serbëve] dhe stuhive të reja,” ka thënë kryeministrja i Serbisë, Ana Brnabic , për shtypin në Beograd të mërkurën (5 dhjetor).

Operacioni Stuhia ishte emri i betejës së fundit në luftën e pavarësisë së Kroacisë nga Serbia në 1995, gjë që çoi në dëbimin me forcë të mbi 150,000 serbëve etnikë.

Brnabiç foli në planin e Kosovës për të formuar “Forcën e Sigurisë së Kosovës”, një trup të armatosur lehtë me 4.000 burra, në “Ushtrinë e Kosovës” pas një votimi në parlament më 14 dhjetor.

Ushtria do të bëhet “më 15 dhjetor dhe do të lëvizë për të nënshtruar njerëzit vetëm për shkak se janë serbë”, shtoi Brnabiç, duke iu referuar një enklavë serbe të Kosovës në veri të Kosovës, e cila mbetet nën sundimin de facto të Serbisë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç gjithashtu i hodhi barut zjarrit, duke thënë: “Serbia nuk mund të shikojë në paqe shkatërrimin e popullit serb”.

Lajmet e rreme

Deklaratat e tyre shoqëroheshin nga një fushatë lajmesh në median e kontrolluar nga shteti në Serbi.

“CIA dërgon një anije të mbushur me armë dhe municion” që do të “shpërndahen në jug të Mitrovicës”, një prej tabloidëve të Serbisë bubullonte të mërkurën duke iu referuar një agjencie amerikane të spiunazhit dhe një vendi të Kosovës që është afër me enklavën serbe.

“Mashtrimi i paprecedent … gënjeshtra të pabesueshme, të gjitha”, tha Petrit Selimi, ish-ministri i punëve të jashtme të Kosovës.

“Ne nuk do të krijojmë ushtrinë për veriun, është një gënjeshtër e pastër. Ushtria jonë do të shërbejë në Afganistan dhe Irak [me NATO-n] për të ndihmuar paqen botërore,” tha gjithashtu Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj.

Sulmi propagandistik i Serbisë bëri jehonë në Rusi dhe në gjithë Ballkanin Perëndimor. Mediat ruse në gjuhën serbe kanë nxjerrë me vite të tëra teori të komplotit të SHBA-së në Kosovë, duke u përpjekur për të ndaluar zgjerimin e BE-së dhe NATO-së për të shkaktuar destabilitet.

Rusia gjithashtu lëshonte gënjeshtra të mërkurën.

“Ne presim që forcat ndërkombëtare për Kosovën (KFOR) … në rast të paraqitjes së një strukture të tillë (ushtria e Kosovës), menjëherë të ndërmarrin masa gjithëpërfshirëse për ta neutralizuar dhe çarmatosur atë”, tha ministria e jashtme ruse.

KFOR është një forcë paqeruajtëse e NATO-s e përbërë prej 28 vendeve, e vendosur në Kosovë në vitin 1999, pas përfundimit të luftës Serbi-Kosovë.

Një pjesë e mandatit të tij është “të pengojë armiqësinë dhe kërcënimet e reja ndaj Kosovës nga forcat serbe”, që do të thotë se nëse Brnabiç e bëri mirë kërcënimin e saj, atëherë forcat e Serbisë mund të përleshen me NATO-në.

Pika e tensionit

Pika e tensionit vjen në mes të bisedimeve Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve që një ditë të integrohen në BE.

Ambasadorët e BE-së ranë dakord të hapin dy “kapituj” të rinj në bisedimet e pranimit të Serbisë të mërkurën.

Por, negociatat për normalizimin e marrëdhënieve janë në rrezik për një propozim për të shkëmbyer enklavën kryesore etnike serbe në Kosovë për një shqiptare në Serbi.

Ideja, e mbështetur nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, por i kundërshtuar nga Haradinaj, ka shkaktuar trazirë në politikën e Kosovës.

Ajo gjithashtu ka nxitur një ndarje në mbrojtësit perëndimorë të rajonit – SHBA ka mbështetur idenë, por Gjermania ka paralajmëruar se ndryshimi i kufijve në linjat etnike mund të destabilizojë Ballkanin Perëndimor.

Alarm i NATO-s

Nga ana e tij, kreu i NATO-s Jens Stoltenberg i kërkoi Beogradit dhe Prishtinës të mërkurën “të përmbahen nga hapat dhe deklaratat provokative”.

Megjithatë, ai gjithashtu kritikoi Kosovën.

“Një hap i tillë [ushtria e Kosovës] po vjen në një kohë të gabuar”, tha ai në Bruksel.

“Ajo që ata kanë njoftuar tani po ndodh pa u konsultuar me aleatët e NATO-s dhe vendet e tjera, si dhe pa një proces gjithëpërfshirës në vetë Kosovën”, tha ai.

KFOR do të “duhet të rishqyrtojë nivelin e angazhimit të saj në Kosovë” nëse Prishtina ka ecur përpara, shtoi ai.

Çështja e  ushtrisë vjen pasi Haradinaj vendosi 100% tarifat mbi importet e mallrave serbe, që i kushton Serbisë 42 milion euro në muaj humbje, sipas llogaritjes së Beogradit.

Ai e bëri atë kur Serbia e bllokoi ofertën e Kosovës për t’u bashkuar me agjencinë ndërkombëtare të policisë, Interpol, muajin e kaluar.

BE dhe NATO i kanë kërkuar Haradinajt të tërhiqet prapa, së bashku me Stoltenberg duke thënë të mërkurën se e bëri dialogun “edhe më të vështirë”.

Por Shqipëria shprehu solidaritet me fqinjin e shumicës etnike shqiptare në të njëjtën ditë.

“Në këto kushte anormale tatimi duhet të shihet si një protestë politike dhe jo e një lufte tregtare”, tha kryeministri shqiptar Edi Rama gjatë një vizite në Kroaci. Shkruan EUObserver, transmeton Gazeta Alo