Fjalë Kyçe

Filmi ‘Black Panther’ theu këtë rekord në çmimet ‘Oskar’

Filmi ‘Black Panther’ theu këtë rekord në çmimet ‘Oskar’

Nominimet e çmimit “Oskar” u njoftuan të martën në mëngjes në Los Anxhelos, me super yjet dhe superheronj kryesorë të listës së kandidatëve të këtij viti.

‘Roma’  dhe ‘The Favorite’ kryesuan listën me 10 nominime, të ndjekur nga ‘A Star is born’ dhe ‘Vice’, me 8 sosh, transmeton lajmi.net.

Dhe për herë të parë në histori, një film me superheronj është nominuar për “Fotografinë Më të Mirë”.

Black Panther arriti të marrë shtatë nominime dhe do të “luftojë” me ‘A Star is Born’, ‘Vice’, ‘Bohemian Rapsody’, ‘Favorite’, ‘Green Book’, ‘BlacKkKlansman’, ‘Roma’ dhe Vice për “Fotografinë Më Të Mirë”.