Fjalë Kyçe

Gazeta franceze, Le Monde: Vuçiq ka lidhje me grupet kriminale në Serbi

Gazeta franceze, Le Monde: Vuçiq ka lidhje me grupet kriminale në Serbi

Grupet kriminale në Ballkan, veçanërisht në Serbi dhe Mal të Zi, kanë diçka origjinale në lidhje me disa banda të lidhura me kriminelë të tjerë, dhe kjo është lidhja e tyre e ngushtë me shtetin, shkruan Le Monde.

“Nëse kriminelët shqiptarë në rajon kanë ndikim falë lidhjeve me mafien italiane, kriminelët në Serbi-Malin e Zi kanë diçka origjinale, dhe kjo është lidhja e tyre e ngushtë me shtetin”, shkroi gazeta franceze, Le Monde në një tekst të gjerë.

Kjo lidhje filloi gjatë komunizmit dhe shërbimit sekret jugosllav, dhe më vonë u forcua gjatë shpërbërjes së Jugosllavisë dhe Sllobodan Millosheviqit, transmeton Telegrafi.

Ekspertët madje pyesin nëse Serbi -Mali i Zi mund të përshkruhet si një “shtet mafioz”, duke pasur parasysh fuqinë financiare të fituar nga krimi i organizuar, domethënë, nëse kriminelët janë ende në shërbim të shtetit, ose anasjelltas – nëse Serbia dhe Mali i Zi Gora janë tani në shërbim të kriminelëve.

Në Malin e Zi, historia është e ndryshme sepse i njëjti njeri, Milo Gjukanoviq, ka qenë në pushtet që nga rënia e komunizmit në vitin 1991, citon aljazeera (në gjuhën serbe).

“Gjukanoviq është bosi. Të gjitha klanet malazeze kanë të njëjtin punëdhënës – presidentin e vendit”, shkruan Le Monde, duke iu referuar Jova Martinoviqit, një gazetare e cila ka hetuar krimin e organizuar për 20 vjet.

Marrëdhënia e ngushtë midis politikanëve dhe krimit të organizuar është e qartë, por është e vështirë të vërtetohen, edhe pse hetime të caktuara tregojnë përfshirjen e një ministri apo biznesmeni, shkruan Le Monde, duke shtuar se këto marrëdhënie “historikisht kalojnë përmes shërbimeve sekrete”.

Ekspertët, përveç kontrabandës së ndryshme të organizuar nga autoritetet serbe dhe malazeze, theksojnë rolin e vëllait të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Andrej, dhe vëllait të presidentit malazez, Ace Gjukanoviq, të cilët menaxhojnë punët e familjes.

Le Monde shkruan se Milo Gjukanoviq u pasurua nga kontrabanda, por edhe më shumë nga privatizimi, ndërsa vëllai i tij Aco është miliarder.

Gazeta e Parisit gjithashtu thekson se gjyqësori italian është përpjekur pa sukses të hedhë dritë mbi marrëdhëniet midis politikanëve dhe krimit në Ballkan, me interes të veçantë për Gjukanoviqin dhe lidhjet e tij me mafian.

Ata që i kushtojnë vëmendje krimit të organizuar në ish-Jugosllavi për një kohë të gjatë besojnë në ndërlidhjen e shërbimeve të inteligjencës të vendeve të ndryshme, të cilat mbrojnë njëri-tjetrin dhe mbrojnë politikanët e tyre duke shkëmbyer informacion.

Le Monde gjithashtu shkruan për Serbinë se Vuçiq e njeh mirë botën që zhvillohet mes politikës, futbollit dhe nëntokës.

“Si i ri, ai ishte një tifoz i Crvena Zvezdas në kohën e Arkanit. Ai filloi në politikë së bashku me Vojislav Sheshelin, udhëheqësin e së djathtës ekstreme të Serbisë dhe një formacion paraushtarak të ngjashëm me atë të Arkanit, dhe ai ishte gjithashtu një ministër gjatë kohës së Millosheviqit”, deklaroi gazeta franceze.

“Tani duket se ai po shfrytëzon Partizanin, një klub tradicionalisht pranë policisë sekrete, sepse është pronë shtetërore”, shtohet në tekst.