Fjalë Kyçe

Gjermania zgjat bllokimin edhe për tri javë

Gjermania zgjat bllokimin edhe për tri javë

Gjermania ka zgjatur bllokimin e saj edhe për tri javë, duke vendosur një ndalje pothuajse të plotë gjatë festës së Pashkëve, si përgjigje e një vale të tretë të infeksioneve me koronavirus.

Pas bisedimeve me udhëheqësit rajonalë kancelarja Angela Merkel tha se masat aktuale do të qëndrojnë deri më 18 prill.

Kufizimet do të jenë edhe më të ashpra nga data 1 deri më 5 Prill, kur shumica e dyqaneve do të mbyllen dhe tubimet do të jenë të kufizuara.

Merkel ka thënë se Gjermania ishte tani në një situatë “shumë serioze”.

“Numri i rasteve po rritet në mënyrë eksponenciale dhe shtretërit e kujdesit intensiv po mbushen përsëri,” ka thënë ajo në një konference shtypi të martën.

Infeksionet e koronavirusit janë rritur në të gjithë Evropën javët e fundit ndërsa vendet përpiqen të vaksinojnë popullatat e tyre pavarësisht vonesave në daljen e goditjeve.

Shkalla e infeksionit është rritur mbi 100 për 100,000 banorë në Gjermani. Në anën tjetër 7,485 infeksione janë raportuar në 24 orët e fundit, si dhe 250 vdekje.

Në Poloninë fqinje, norma është më shumë se tre herë më e lartë. Spitalet franceze kanë pranuar 471 pacientë të tjerë në kujdes intensiv brenda 24 orësh, dhe 15,792 raste të tjera janë raportuar.