Fjalë Kyçe

Grenell u takua me Albin Kurtin në Ambasadën Amerikane

Grenell u takua me Albin Kurtin në Ambasadën Amerikane

Përfaqësuesi Special i Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori, Richard Grenell po qëndron sot në Kosovë.

Grenell fillimisht është takuar me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi ndërsa pas takimit në ambasadën amerikane ka zhvilluar një takim me liderin e Vetëvendosjes Albin Kurti.

Gazetarët e KosovaPress nga vendi i ngjarjes raportojnë se takimi Grenell-Kurti sapo ka përfunduar ndërsa pritet që emisari i Trump të takojë edhe përfaqësuesit politik të partive tjera.

Kurti ka dalë nga takimi me Grenell dhe i njëjti nuk është deklaruar para gazetarëve.

Ditë më parë, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donlad Trump, ka zgjedhur ambasadorin amerikan në Gjermani, Richard Grenell, si të dërguar të administratës amerikane për dialogun Kosovë-Serbi.

Grenell njihet për qëndrime tejet të forta kundër politikave e politikanëve të majtë.