Fjalë Kyçe

Gresa Pallaska kujton me mall këtë person të dashur

Gresa Pallaska kujton me mall këtë person të dashur

Sot është një ditë ndryshe nga të tjerat për familjen Pallaska.

Shani Pallaska sot i ka bërë 20 vite prej kur ka ikur nga kjo botë dhe mbesa e tij, aktorja Gresa Pallaska po e kujton me mall, shkruan lajmi.net.

Ajo ka zgjedhur që këtë ta bëj nëpërmjet publikimit të disa fotografive të vjetra të tij ndërsa pranë saj e ka shkruar poezinë ‘Në mundsh’./Lajmi.net/

Ky ishte postimi i plotë i Gresës:

Në Mundsh

Në mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin

e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh,

sa herë tek ti dyshojnë e s’të përfillinpor edhe dyshimet drejt t’i gjykosh…

Në mundsh të rrish në pritje, nga pritja pa u lodhur,

e, kur t’urrejnë, urrejtje mos t’ushqesh,

madje, ndaj shpifjeve të rrish pa folur, me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh…

Në mundsh t’mendosh, por jo gjer në shkatrrim, të ëndërrosh, por jo si rob ëndërrimesh,

dhe t’i trajtosh njëlloj e pa dallim ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh. ..

Në durofsh dot thëniet e tua të drejta në kurthe për trutharët, kopuket që t’i kthejnë,

t’i shohësh të thyera gjërat më të shtrenjta e prapë t’i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë

Në mundsh fitoret që ke korrur t’i flijosh si në kumar, në një të vetme lojë,

të rrezikosh, të humbasësh e prapë t’ia fillosh, dhe humbjen kurrë të mos e zesh në gojë…

Në i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemër të të shërbejnë edhe kur gjithçka duket e kotë, e të qëndrosh kur s’ke asgjë më veç vullnetit,

që vetëm fjalën “Qëndro!” gjithmonë të thonë… Në mundsh të flasësh me maskarenj, por nderin tënd ta ruash e t’ecësh përkrah mbretit pa krenari që të verbon… Nëse armiku apo miku s’të bëjnë dot të vuash,

dhe gjithkend e çmon, por veç sa meriton… Në mundsh t’i mbushësh ti minutat aq të renda me vepra që peshojnë dije dhe mos kij asnjë dyshim, se jotja do të jetë Bota, me ç’ka brenda, dhe NJERI do jesh ti,bija ime.