Fjalë Kyçe

Haradinaj i gëzohet postit që Engel mori në Kongresin amerikan

Haradinaj i gëzohet postit që Engel mori në Kongresin amerikan

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas zgjedhjes së mikut të kosovarëve, Eliot Engel, në krye të Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Kongresin Amerikan.

Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj këtë e ka quajtur si lajm të jashtëzakonshëm për Kosovënn.

Ai ka thënë se zgjedhja e tij në këtë post është një krah i fuqishëm për Kosovën në kohën kur Kosova është duke u konsoliduar ndërkombëtarisht.

Ky është postimi i plotë i Haradinajt:

Zgjedhja e Kongresistit dhe mikut tonë të madh, Eliot Engel, në krye të Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Kongresin Amerikan është lajm i shkëlqyeshëm për Kosovën. Engel për dekada, deri në përmasa heroike, u angazhua për çështjen e Kosovës dhe të shqiptarëve. Për popullin e Kosovës emri i Engel është ikonë e miqësisë së përjetshme me ShBA-në dhe zgjedhja e tij, në kohën kur Kosova është në fazën e përmbylljes së konsolidimit ndërkombëtar, është krah i fuqishëm për ne. Urime mik!