Fjalë Kyçe

Haradinaj takohet me ambasadorin amerikan, ja çka diskutuan

Haradinaj takohet me ambasadorin amerikan, ja çka diskutuan

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë ditës ka pritur në takim ambasadorin e ShBA-së, në Kosovë Philip Kosnett.

Temë e takimit ishte intensifikimi i angazhimeve të përbashkëta në fuqizimin e Kosovës, shkruan Gazeta Alo.

Përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, Haradinaj ka shkruar se marrëdhënia e ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Amerikës është e pacenueshme, pa marrë parasysh dallimin eventual në opinione.

Postimi i tij i plotë:

Kosova mbetet e vendosur në ruajtjen e miqësisë dhe përherë besnike ndaj aleatit të saj strategjik, ShBA-së. Në takim të rregullt pune me ambasadorin amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett, bashkëbiseduam për intensifikimin e angazhimeve të përbashkëta në fuqizimin e Kosovës në të gjitha aspektet dhe avancimin e agjendës euro-atlantike të vendit tonë. Marrëdhënia e ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Amerikës është e pacenueshme, pa marrë parasyshë dallimin eventual në opinione./Gazeta Alo/