Fjalë Kyçe

Hoxhaj i kërkon Palmerit rol më të madh të SHBA-së në dialog

Hoxhaj i kërkon Palmerit rol më të madh të SHBA-së në dialog

U.d i kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, i shoqëruar nga sekretari i përgjithshëm, Uran Ismaili dhe anëtarja e kryesisë, Blerta Deliu-Kodra kanë takuar në Prishtinë zëvendësndihmës sekretarin amerikan të shtetit, Mathew Palmer dhe ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philipp Kosnett.

“Në këtë takim është biseduar për të ardhmen e dialogut Kosovë-Serbi, pritjet nga ky proces të PDK-së që duhet të përfundojnë me njohjen e ndërsjelltë, rolin opozitar të partisë në jetën politike të vendit si dhe tema të tjera me interes për vendin. Kryetari Hoxhaj ka sqaruar pozicionin e PDK-së në raport me zhvillimet politike, dhe ka kërkuar një rol më të madh dhe të drejtpërdrejt të Shtetetve të Bashkuara të Amerikës në dialog si partner strategjik i Kosovës”, thuhet në njoftimin e PDK-së.