Fjalë Kyçe

Si veproi Mbretëresha Elisabeth kur gjeti kërmill në sallatë?

Si veproi Mbretëresha Elisabeth kur gjeti kërmill në sallatë?

Kuzhinierët duhet të kenë shumë kujdes kur përgatisin ushqimin, por për mbretëreshën e Anglisë, kujdesi duhet të jetë 10-të fish më shumë.

Dhe nëse ndonjë pjatë nuk është në standard, ata mund të rrezikojnë të marrin një shënim nga Madhëria e saj duke shprehur pakënaqësinë e saj, me humorin e saj anglez, shkruan The Mirror.

Me sa duket kjo ndodhi kur Mbretëresha Elizabeth II një herë zbuloi diçka mjaft të padëshirueshme në sallatën e saj.

Thuhet se anëtarja e Familjes Mbretërore hoqi një faqe nga libri i komenteve që duhej të përdorej për të përcjellë vlerësimin e saj ose neverinë për kuzhinierin që kishte gatuar pjatën.

“E gjeta këtë në sallatë,  a mund ta hani atë?”, tha mbretëresha dhe dërgoi atë në kuzhinë.

Mbretëresha thuhet se ka një shije të thjeshtë kur është fjala për ushqimin, pasi një nga kuzhinierët e saj të mëparshëm, Darren McGrady, zbuloi se asaj i pëlqejnë ushqimet “e pastra dhe të thjeshta”, të tilla si peshku i Doverit në skarë mbi spinaq të venitur.

Ajo zgjedh ushqimet e saj nga një libër i gatimeve dhe shënon zgjedhjet e saj me laps, duke kaluar pjatat që nuk dëshiron dhe duke shkruar sugjerime.

Gjatë javës ajo zgjohet në orën 7:30 të mëngjesit dhe merr një filxhan çaj Darjeeling nga kujdestarja e saj, të cilën ajo e pi ndërsa dëgjon programin e Radio 4’s Today.

Në tryezën e saj të mëngjesit drithërat paraqiten në një enë të veçantë, ndërsa i pëlqen kosi dhe marmelata.

Për çajin e pasdites, zakonisht në 4 pasdite, ajo merr një përzgjedhje sanduiçësh me kore të prera dhe ëmbëlsira duke përfshirë: çokollatë, xhenxhefil dhe tortë me fruta.

Sipas informacioneve, mbretëresha nuk mendohet të gatuajë për veten e saj, por thuhet se është shumë e lumtur të ndihmojë me larjen e enëve.