Fjalë Kyçe

Intervista e parë e Alec Baldwin pas tragjesisë në film: Nuk e tërhoqa këmbëzën

Intervista e parë e Alec Baldwin pas tragjesisë në film: Nuk e tërhoqa këmbëzën

Në intervistën e parë në televizion që nga tragjedia, Alec Baldwin thotë se ai nuk e tërhoqi këmbëzën në armën që vrau aksidentalisht kineasten Halyna Hutchins në xhirimet e filmit Rust në tetor. Në të, aktori me lot në sy zbuloi se ai kurrë nuk e tërhoqi këmbëzën në armën që qëlloi dhe vrau Halyna Hutchins, por tha se ajo doli në mënyrë të pashpjegueshme pasi ai e mori atë.

42-vjeçarja Hutchins u vra dhe regjisori Joel Souza, 48 vjeç, u plagos kur arma që Baldwin mbante shpërtheu gjatë provave në një fermë jashtë Santa Fe, New Mexico. Një fatalitet i rrallë xhirimi që tronditi Hollywoodin dhe ka detyroi një llogari për përdorimin e armëve në set dhe prerje të këndeve për sigurinë e prodhimit.

Në një promo për intervistën e ABC, e para e Baldwin që nga tragjedia, George Stephanopoulos shfaqet duke i kërkuar aktorit të konfirmojë se nuk ishte në skenar që këmbëza të tërhiqej.

“Epo, këmbëza nuk u tërhoq. Unë nuk e tërhoqa këmbëzën”, thotë Baldwin. Stephanopoulos konfirmon: “Pra nuk e keni tërhequr kurrë këmbëzën?” për të cilën Baldwin përgjigjet: “Jo, jo, jo, jo. Unë kurrë nuk do t’i drejtoja armën askujt dhe do të tërhiqja këmbëzën. Kurrë., përcjell a2cnn.

Gazetari e përshkroi aktorin Baldwin, “të shkatërruar” por “shumë të sinqertë”. Aktori “iu përgjigj çdo pyetjeje” dhe diskutoi për Hutchins, takimin me familjen e saj dhe rrëfimin e tij për atë që ndodhi në xhirime atë ditë.

“Më duhet t’ju them se u befasova gjatë asaj ore e njëzet minutash që u ulëm dje” tha Stephanopoulos.

Sipas raportimeve, Baldwin besonte se arma ishte bosh. Atij i ishte dorëzuar arma nga ndihmësdrejtori Dave Halls.

I pyetur se si mendon se një plumb i vërtetë u fut në armë, e cila supozohej të ishte e mbushur me boshllëqe ose fishekë bedel, Baldwin tha se “nuk e kishte idenë”.

“Dikush vendosi një plumb të vërtetë në armë, një plumb që as që supozohej të ishte në pronë,” tha Baldwin.

Baldëin iu përgjigj gjithashtu Stefanopulos pa mëdyshje se të shtënat aksidentale ishin gjëja më e keqe që i kishte ndodhur në jetë: “Po … po, sepse mendoj dhe mendoj “çfarë mund të kisha bërë?”.