Fjalë Kyçe

Ismili thotë se pas akuzave të Speciales, është një situatë e vështirë për PDK-në

Ismili thotë se pas akuzave të Speciales, është një situatë e vështirë për PDK-në

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismajli, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se PDK’ja shpreson se propozim-aktakuza e Zyrave të Prokurorit të Specializuar ndaj kreut të PDK-së, Kadri Veselit, nuk do të konfirmohet.

“Ne konsiderojmë me një shrpesë të lartë që nuk do të kemi konfirmim të aktakuzës ndaj Speciales”, është shprehur Ismaili.

Ai, sqaroi gjithashtu pse Specialja më së shumti ka “goditur” më së shumti anëtarët e PDK-së me aktakuza.

“Natyrish që PDK’ja duke qenë si pasardhëse e politikës së UÇK-së, natyrisht se ka të ndërlidhura më së shumti me propozim-aktakuzat e Speciales. Është një situatë e vështirë për PDK-në. Por, ne do të gjindemi edhe si shtet edhe si parti”, ka thënë Ismaili.

Tutje, ai tha se kështtu shpreson edhe për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

“Në të njëjtin pozicion kemi edhe presidentin e vendit, Hashim Thaçin, dhe shpresojmë as për të nuk do të konfirmohen aktakuzat”, shtoi Ismaili.