Fjalë Kyçe

Izraeli paralajmëron se vaksina Pfizer është më pak efektive kundër variantit Delta

Izraeli paralajmëron se vaksina Pfizer është më pak efektive kundër variantit Delta

Zyrtarët izraelitë po paralajmërojnë se vaksina Pfizer është “dukshëm më pak e efektshme” kundër variantit Delta të koronavirusit, lloji i parë për herë të parë në Indi që tani përbën 31 për qind të rasteve në SH.B.A, shkruan Living.

“Ne nuk e dimë saktësisht në çfarë mase ndihmon vaksina, por është dukshëm më pak”, tha kryeministri izraelit Naftali Bennett.

Vaksina ende po i mbron njerezit nga të sëmurit rëndë në Izrael, ku mbi 60 përqind e popullsisë ka marrë një dozë.

Vetëm 1.6 përqind janë sëmurë rëndë, krahasuar me 4 përqind në valën para-vax të rasteve, transmeton lajmi.net.

Shqetësimet po rriten gjithashtu në lidhje me efektivitetin e vaksinave kundër variantit Beta, të identifikuar së pari në Afrikën e Jugut.

Mbretëria e Bashkuar do të kërkojë që të gjithë udhëtarët nga Franca – duke përfshirë edhe plotësisht të vaksinuarit – të izolohen për 10 ditë kur të kthehen sepse varianti Beta po përhapet atje, megjithëse kryesisht në territoret e Oqeanit Indian të Reunion dhe Mayotte.