Fjalë Kyçe

Ja nga cilat komuna vijnë deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës

Ja nga cilat komuna vijnë deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës

Derisa LDK dhe Vetëvendosje kanë siguruar ulëse për kandidatët nga komuna të ndryshme, PDK më së shumti vende ka ‘rezervuar’ për Skenderajn e Drenasin, kurse AAK është kufizuar kryesisht në Deçan, shkruan Gazeta Alo.

Kështu Vetëvendosje do të ketë 6 deputetë nga Prishtina, 5 nga Gjakova, 4 nga Prizreni, 3 nga Ferizaj, 3 nga Gjilani, 2 nga Podujeva, 2 nga Vushtrria, 1 nga Suhareka, 1 nga Lipjani, 1 nga Dardana dhe 1 nga Skenderaj.

Edhe LDK ka një shpërndarje të mirë. Më së shumti ka nga Peja 5, pastaj Prishtinë 3, Gjilan 3, Lipjan 3, Prizren 3, Podujevë 2, kurse nga një deputetë i ka në Mitrovicë, Istog, Rahovec, Skenderaj, Malishevë, Vushtrri e Deçan.

PDK i ka deputetët si vijon: Skenderaj 8, Prishtinë 4, Drenas 2, Mitrovicë 3, Ferizaj 3, Prizren 1, Suharekë 1, Podujevë 1, Shtime 1, Pejë 1.

Koalicioni AAK-së i ka 7 deputetë nga Deçani, pastaj Gjakovë 2, Istog 2, Suharekë 1, Klinë 1.

 

DEPUTETET VV

Albin Kurti – Prishtinë

Glauk Konjufca- Lipjan

Albulena Haxhiu – Prishtinë

Arben Vitia – Prishtinë

Mimoza Kusari-Lila- Gjakovë

Liburn Aliu – Prishtinë

Saranda Bogujevci- Podujevë

Rexhep Selimi – Skenderaj

Haki Abazi – Ferizaj

Yllëza Hoti- Prizren

Mefail Bajqinovci – Prishtinë

Labinotë Demi-Murtezi – Gjilan

Hajrulla Çeko – Prizren

Valon Ramadani – Ferizaj

Jahja Kokaj – Gjakovë

Gazmend Gjyshinca – Vushtrri

Arbërije Nagavci – Gjakovë

Fitore Pacolli- Dalipi – Prishtinë

Artan Abrashi – Prizren

Shpejtim Bulliqi- Podujevë

Arbër Rexhaj – Prizren

Agon Batusha – Gjakovë

Salih Zyba – Suharekë

Dimal Basha – Prishtinë

Arbereshë Kryeziu – Gjilan

Fatmire Kollçaku – Gjakovë

Fitim Uka – Prishtinë

Fjolla Ujkani – Vushtrri

Alban Hyseni – Gjilan

Enver Haliti – Ferizaj

Arta Bajralija- Dardanë

 

DEPUTETËT E LDK-së

Vjosa Osmani – Mitrovice

Kujtim Shala – Pejë

Anton Quni – Prizren

Lumir Abdixhiku – Prishtinë

Avdullah Hoti- Rahovec

Besian Mustafa – Prishtinë

Marigona Geci – Skenderaj

Driton Selmanaj – Prizren

Arban Abrashi – Prishtinë

Ekrem Hyseni – Podujevë

Fetah Rudi – Malishevë

Frashër Demaj – Pejë

Shkemb Manaj – Klinë

Arben Gashi – Pejë

Armend Zemaj – Deçan

Ardian Shala- Suharekë

Haxhi Avdyli – Prizren

Vlora Limani Hajnuni – Lipjan

Rrezearta Krasniqi – Vushtrri

Shkelzen Hajdini – Lipjan

Lirije Kajtazi – Gjilan

Ilir Ferati – Istog

Fatmir Rexhepi – Gjilan

Hykmete Bajrami – Pejë

Ilir Tasholli – Lipjan

Doruntinë Maloku – Kastrati – Podujevë

Hatim Baxhaku – Prizren

Besa Gaxherri – Pejë

Valentina Bunjaku-Rexhepi – Gjilan

 

DEPUTETËT E PDK-SË

Kadri Veseli – Mitrovicë

Uran Ismaili – Prishtinë

Mërgim Lushtaku – Skenderaj

Ferat Shala – Drenas

Elmi Reçica – Ferizaj

Bedri Hamza – Mitrovicë

Abelard Tahiri – Skenderaj

Kujtim Gashi – Prizren

Bajrush Xhemaili – Ferizaj

Enver Hoxhaj- Suharekë

Memli Krasniqi- Prishtinë

Hajredin Kuqi- Pejë

Bekim Haxhiu – Skenderaj

Sejdi Hoxha- Drenas

Fatmir Xhelili – Shtime

Eliza Hoxha – Prishtinë

Gazmend Bytyqi- Ferizaj

Fadil Nura – Skenderaj

Ariana Musliu- Shoshi – Skenderaj

Ganimet Musliu – Skenderaj

Evgjeni Thaçi Dragusha—Skenderaj

Blerta Deliu- Kodra- Skenderaj

Besa Ismaili Ahmeti – Prishtinë

Floretë Zejnullahu- Podujevë

Valdete Idrizi – Mitrovicë

 

DEPUTETËT E AAK-së

Ramush Haradinaj – Deçan

Daut Haradinaj – Deçan

Bekë Berisha – Istog

Pal Lekaj – Gjakovë

Time Kadrijaj – Deçan

Rasim Selmanaj – Deçan

Gazmend Syla – Klinë

Ali Berisha – Pejë

Arbër Tolaj – Deçan

Shkumbin Demaliaj- Deçan

Albena Reshitaj – Suharekë

Teuta Haxhiu- Gjakovë

Donika Kadaj- Bujupi- Istog

Natyra Kuçi – Deçan

/Gazeta Alo/