Fjalë Kyçe

Japonia tërhiqet nga organizimi i Kupës së Botës për Klube

Japonia tërhiqet nga organizimi i Kupës së Botës për Klube

Japonia është tërhequr si nikoqire për Kupën e Botës për Klube të këtij viti për shkak të shqetësimeve për COVID-19.

Turneu, ku do të merr pjesë edhe fituesja e Ligës së Kampionëve, Chelsea, është planifikuar të zhvillohet në dhjetor.

Vendimi vjen pasi qeveria japoneze zgjati kufizimet emergjente të COVID-19 në Tokio dhe rajone të tjera deri në fund të këtij muaji.

Në një deklaratë, organi drejtues botëror FIFA shkroi: “FIFA mund të konfirmojë se është informuar sot nga Federata Japoneze e Futbollit se, për shkak të pandemisë COVID-19 dhe situatës pritëse në vend, ata nuk janë më në gjendje të presin Kupa e Botës për Klube 2021”.

Në turne janë të konfirmuar edhe dy ekipe, ekipi egjiptian Al Ahly dhe Auckland City i Zelandës së Re.

Katër ekipe të tjera ende nuk janë kualifikuar, përfshirë fituesin e Copa Libertadores të vitit 2021.

Bayern Munich fitoi Kupën e Botës për Klube 2020, duke mposhtur Tigres UANL 1-0 në finalen në Katar.