Fjalë Kyçe

Java e ardhshme nis me mot me shi

Java e ardhshme nis me mot me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka njoftuar se gjatë këtyre pesë ditëve të ardhshme do të mbajë mot i ndryshueshëm, i përcjellur me shi dhe intervale me diell.

Shi parashihet të bie ditën e hënë dhe të marte, për të vazhduar sërish të premten.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 15-25 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-11m/s.”, thuhet në njoftimin e IHMK-së

Indeksi UV do të jetë në vlera mesatare. Kushtet biometeorologjike paraqiten të mira, sikurse edhe cilësia e ajrit e cila mbetet në vlerat e shëndetshme për shkak të prezencës aktive të parametrave meteorologjik.