Fjalë Kyçe

Kështu deklarohet Dodik i Republika Serpska për vizitën e Putinit në Serbi

Kështu deklarohet Dodik i Republika Serpska për vizitën e Putinit në Serbi

Miliorad Dodik, pjesëtar në presidencën e Bosnjës nga Republika Serpska ka komentuar vizitën e Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin.

Me vizitën e Presidentit rus Vladimir Putin në Serbi më 17 janar, Dodik tha se ky është një lajm i madh dhe se ai do të jetë në atë kohë në Beograd.

“Unë pres që kjo vizitë të konfirmojë mbështetjen dhe miqësinë e popullit serb dhe Rusisë,” tha Dodik.

I pyetur për funksionimin e presidencës së BiH me anëtarët boshnjakë dhe kroatë Sefik Dzaferoviç dhe Zheljko Komsiç, Dodik tha për Kurir, transmeton GazetaAlo, se është e vështirë, dhe se BiH mund të jetojë vetëm nën intervenimin ndërkombëtar.

Dodik tha se qasja ndaj vendimmarrjes nga Përfaqësuesi i Lartë është duke modeluar BiH si e vështirë për të mbështetur, duke shtuar se dëmi më i madh në BiH u bë nga Pedi Eshdaun si Përfaqësues i Lartë.

“Në Sarajevë, ata kanë iniciativën për t’i dhënë rrugë, ndërsa serbët konsiderohen nga ai si krimi më i madh dhe kriminelët e padiskutueshëm ndërkombëtarë, dhe a do të ecim në Sarajevë në rrugën e tij?” Këtu mund të shihet se si funksionon BH, tha Dodik.

Ai u dëshironte qytetarëve të Serbisë më të mirën për Vitin e Ri dhe Presidentit Aleksandër Vuçiq të ketë shumë shëndet dhe dëshirën për të vazhduar ta udhëheqë Serbinë në një mënyrë të qëndrueshme./GazetaAlo/