Fjalë Kyçe

Kështu shprehet Vuçiq para përballjes me Thaçin në OKB

Kështu shprehet Vuçiq para përballjes me Thaçin në OKB

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se në New York në sesionin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën, do të luftojë për Serbinë me gjithë zemër.
Ai theksoi se e diela ishte një ditë e vështirë jo vetëm për shkak të zgjedhjeve lokale, por edhe për shkak se po përgatitej për seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB.

“Unë kam qenë duke u përgatitur për Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Fluturoj me ” Air Serbia ” në mëngjes dhe do të shkojë drejt në seancë. Unë do të luftoj”, tha ai në një konferencë të jashtëzakonshme për media, transmeton Klan Kosova.

Në fjalën e tij, kreu i shtetit serb përshëndeti popullin serb në Kosovë dhe i falënderoi ata për siç tha ” luftën”, dhe tha se kryetarët e 10 komunave kanë një mesazh të qartë për Hashim Thaçin se kush është president i tyre dhe cili është vendi i tyre.

“Ushtria e Kosovës u formua kundër interesave të popullit serb. Ajo nuk mund të rrezikojë ushtrinë tonë, ose ka gjasë të rrezikojë mbijetesën e kombit tonë. E gjithë kjo është në kundërshtim me atë që flet Thaçi,” tha ai.