Fjalë Kyçe

Këto protesta mund ta bëjnë Aleksandër Vuçiqin ta harrojë Kosovën

Këto protesta mund ta bëjnë Aleksandër Vuçiqin ta harrojë Kosovën

Udhëheqësit e opozitës në Serbi u zotuan të dalin përsëri në janar në protesta pasi dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Beogradit për të protestuar ndaj sundimit të presidentit Aleksandër Vuçiç dhe qeverisë së tij.

Turma, disa fishkëllima dhe mbajtja e pankartave, më 15 dhjetor marshuan në qendrën e qytetit të Beogradit, duke mbledhur jashtë zyrave presidenciale të Vuçiçit dhe duke kërkuar dorëheqjen e tij para se të shkonin në selinë e transmetuesit shtetëror RTS.

Mijëra gjithashtu u mblodhën një javë më parë, duke protestuar pasi një udhëheqës i partisë opozitare u rrah. Protestuesit i kanë quajtur demonstratat Stop The Shirts Bloody.

Organizatorët thanë se janë planifikuar mitingje të reja me 16 janar, përvjetorin e vdekjes së politikanit kosovar serb Oliver Ivanoviç, vrasja e të cilit nxiti tensionin dhe dërgoi valë tronditëse në të dy vendet. Ai u qëllua për vdekje nga sulmues të panjohur më 16 janar 2017, jashtë selisë së partisë së tij të Iniciativës Qytetare SDP në Mitrovicën veriore të Kosovës.

“Ne nuk do të ndalemi apo të heshtim”, tha kreu i partisë së majtë serbe Borko Stefanoviç, i cili u plagos në sulmin e muajit të kaluar në qytetin jugor të Krushevcit, kur burrat që mbanin këmisha të zeza e goditën me një shtyllë metalike. Vuçiç e dënoi sulmin; megjithatë, kundërshtarët e tij vazhdojnë ta mbajnë përgjegjës atë.

Ish-Ministri i Jashtëm Vuk Jeremiç dhe kryebashkiaku i Beogradit Dragan Djilas ishin midis figurave të opozitës për të udhëhequr turmat e protestës më 15 dhjetor, pavarësisht nga një dëbore e madhe që mbulonte rrugët e Beogradit

Protestuesit bartën tabela duke lexuar “Për sa kohë Serbia do të durojë të keqen?” dhe “Ata gënjejnë, vjedhin … Unë jam aq i zemëruar”. Shumë prej tyre këndonin “Vuçiç – hajdut!”

Kundërshtarët e Vuçiqit kanë fajësuar dhunën në atë që ata e përshkruajnë si një atmosferë frikësimi që ka dalë si rezultat i koalicionit qeverisës populist të presidentit.

Vuçiç është një ish-nacionalist i cili tani thotë se dëshiron që Serbia të reformohet dhe të bashkohet me Bashkimin Evropian.

Por kritikët thonë se Vuçiç ka kufizuar liritë demokratike dhe mediatike në vendin ballkanik, të cilin ai e ka mohuar.
Pas protestave një javë më parë, Vuçiç përjashtoi përmbushjen e kërkesave të opozitës për zgjedhje të reja, “edhe nëse kishte 5 milionë njerëz në rrugë”. Shumica në turma më 15 dhjetor mbanin shënjat me “1 në 5 milionë” mbi ta.

Në një raport të fundit mbi Serbinë , Parlamenti Europian tha se “fuqimisht” i inkurajoi liderët e Serbisë “për të përmirësuar situatën në lidhje me lirinë e shprehjes dhe lirinë e medias”./GazetaAlo/