Fjalë Kyçe

Kim Kardashian tregon arsyjen pse nuk mund të ngel përsëri shtatzënë

Kim Kardashian tregon arsyjen pse nuk mund të ngel përsëri shtatzënë

Kim Kardashian ka thënë se kishte dëshirë të mbesë përsëri shtatzënë, por mjekët nuk pranuan ta lejojnë që ajo të bëjë IVF.

Ylli i Keeping Up With The Kardashian ka katër fëmijë me burrin e saj Kanye West, shkruan Indeksonline.

Në një video, duke folur për markën e saj Skims Shapewear, ajo foli për rrugëtimin e saj të vështirë drejt amësisë, duke sqaruar se ajo ishte e detyruar t’i nënshtrohej pesë operacioneve të ndryshme për të rregulluar dëmin që shtatzënia i bëri trupit të saj.

“Kur mbeta shtatzënë me vajzën time “North”, unë pata një gjendje të quajtur preeklampsi ose toksemi, e cila është kur organet e nënës fillojnë të mbyllen”, tha ajo. Në javën e 34-të, unë duhej të shkoja në urgjencë.

North ishte vetëm katër paund.

Pasi Kim lindi, placenta e saj nuk doli kurrë dhe filloi të rritet në mitrën e saj, e cila mund të bëhet një gjendje kërcënuese për jetën.

Ajo ishte në gjendje të mbetet shtatzënë edhe një herë, por prapë kishte një lindje të dhimbshme.

“Më duhej të kisha pesë operacione të ndryshme brenda një viti e gjysmë për të rregulluar dëmin që kisha nga brenda”, vazhdoi ajo. “Por nga jashtë unë isha duke filmuar, dhe të bëja fotosesione …

“Unë i pyeta mjekët e mi,” A mund ta bëj edhe një herë?”, por ata më thanë se nuk mund të vendosim asnjë embrion tek ti.

Kim dhe Kanye më pas vendosën të zgjasin familjen e tyre duke përdorur dy surrogatë të ndryshëm, me Chicago të lindur në janarin e kaluar, dhe Psalmi që lindi në fillim të këtij viti.

Por, ylli i realitetit këmbënguli se dhimbja ia vlente për të gjitha.

“Unë jam shumë mirënjohës për fëmijët e mi të bukur. Pavarësisht se si ata erdhën tek unë – ata erdhën tek unë”,shtoi ajo