Fjalë Kyçe

Krasniqi: PDK do t’i fitojë zgjedhjet e tetorit

Krasniqi: PDK do t’i fitojë zgjedhjet e tetorit

Memli Krasniqi nga PDK-ja është shprehur i bindur se PDK-ja do t’i fitojë zgjedhjet e 6 tetorit.  Ai tha se votuesit e kanë të qartë se çfarë është arritur kur me qeverinë ka udhëhequr PDK-ja e kur kjo parti ua ka lënë udhëheqjen partive tjera partnere – LDK-së e AAK-së.

“PDK do t’i fitojë këto zgjedhje. Nga viti 2014 kemi qenë në qeveri, por partnerët tjerë kanë udhëhequr. Njëherë me Isa Mustafën e LDK-së e më pas me Ramush Haradinajn e AAK-së. Votuesit mund të bëjnë dallimin për arritjet kur PDK-ja ka qeverisur vet dhe në periudhat kur s’ka qeverisur. Nëse duhet të bëjmë dallimin mes kandidatëve në këtë garë për kryeministër, dallimi është si nata me ditë. Vjosa Osmani është e mirë, por ajo është e varur nga Isa Mustafa, Agim Veliu apo Lutfi Haziri. Fakti që ajo s’mund t’i emërojë ministrat vet, tregon se ajo është e varur nga Mustafa e të tjerët. Pastaj e kemi Albin Kurtin i cili ka evoluuar shumë. Ka ndryshuar jo vetëm dukjen, por edhe fjalët. Nga pseudopatrioti për bashkim kombëtar, tash thotë se s’varet prej meje”, u shpreh Krasniqi ndër të tjera në Rubikon.

Krasniqi thotë se s’mund të jetë kryeministër një njeri që s’ka mundur t’i mbajë bashkë disa parti.

“Kemi Ramush Haradinajn që e kemi pasë kryeministër dhe ai sjelli distabilitet. Në momentin kur Haradinaj e lëshoi detyrën prej obligimeve që ne ia kemi dhënë, pa dyshim që s’merr më mbështetje. Fatmir Limaj, përkundër mundësisë që ai do të mund të kishte një pozicion, ai ka dallim. Veseli, ka strukturën më të konsoliduar, është njeri që ka vendosmëri”, tha ai tutje.

Mbi të gjitha, thotë Krasniqi, “atë që e thotë Veseli e realizon”.