Fjalë Kyçe

Kurti prezanton programin dhe ministrat e Qeverisë së re

Kurti prezanton programin dhe ministrat e Qeverisë së re

Kandidati për Kryeministër, Albin Kurti ka prezantuar programin qeverisës dhe kabinetin qeveritar para deputetëve të zgjedhur të legjislaturës së tetë të Kuvendit të Kosovës.

Kurti ka folur edhe për programin e tij qeverisës duke thënë se pandemia është çështje kryesore që qeveria e tij do të merret, vettingu në drejtësi, reformat në arsim, reformat në shëndetësi do të jenë po ashtu ndër prioritetet kryesore të qeverisë së tij.

Kandidati për kryeministër po ashtu prezantoi ministrat e Qeverisë Kurti 2 që janë:

Kabineti i propozuar nga Kurti
Zëvendëskryeministër i parë, për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi
Zëvendës Kryeministre e dytë, dhe ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, DonikaGërvalla
Zëvendëskryeministre e tretë, për Çështje të Pakicave dhe Të Drejtat e Njeriut, Emilija Rexhepi
Ministër i Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati
Ministre e Ministrisë së Drejtësisë, Albulena Haxhiu
Ministër i Ministrisë së Shëndetësisë, Arben Vitia
Ministre e Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci
Ministër i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku
Ministër i Ministrisë së Administrimit të Pushteti Lokal, Elbert Krasniqi
Ministër i Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu
Ministër i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci
Ministër i Ministrisë së Mbrojtjes, Armend Mehaj
Ministër i Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, Xhelal Sveçla
Ministre e Ministrisë së Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari
Ministre e Ministrisë së Ekonomisë, Artane Rizvanolli
Ministër i Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, rezervuar për një deputet të subjektit Lista Serbe
Ministër i Ministrisë për Zhvillim Rajonal, Fikrim Damka