Fjalë Kyçe

Kurti: Po s’u morëm vesh me LDK-në, shkojmë sërish në zgjedhje

Kurti: Po s’u morëm vesh me LDK-në, shkojmë sërish në zgjedhje

Albin Kurti ka thënë se nuk ka mundësi të një koalicioni paszgjedhor pa LDK-në.

Sipas tij, po të mos arrihet marrëveshja me LDK-në, duhet të shkohet në zgjedhje, ndonëse thotë se PAN-i di të bëjë manovra të ndryshme duke provuar të bëjë diçka me LDK-në, por se, sipas tij, kjo do të ishte “dhuna më e madhe e vullnetit të popullit”.

“Jo, nuk ekziston opsion tjetër. Nuk mund të zëvendësojmë LDK-në tash me PAN-in. Unë do të filloj bisedimet me LDK-në, të bazohemi në rezultatin zgjedhor e të merremi vesh përfundimisht. Sepse po të mos merremi vesh, do të shkojmë në zgjedhje prapë. Marrja e mandatit nga ne do të ishte dhuna më e madhe e vullnetit të popullit. Në kampin e PAN-it kanë fantazi të dhunshme duke tentuar të bëjnë diçka me LDK-në”, u shpreh Kurti në intervistën me Agron Bajramin.

Duke folur për mundësinë e mos-futjes së Listës Serbe në qeverinë e tij, Kurti tha se nuk mundet t’i afrojë deputetët e kësaj liste, që s’e njohin Kosovën, para serbëve tjetër të Kosovës, si Nenad Rashiqi, që e njohin Republikën e Kosovës.

“Unë prej se jam në politikë, jam munduar që të kem ideale në politikë. Dmth, jo vetëm të mbaj interesin e përgjithshëm mbi interesin e veçantë, por të kem etikë. Unë nuk kam provuar asnjëherë që të filloj nga e mundshmja e të gjej më të mirën, por të diskutoj çka është më e mira. Më e mira do të ishte PDK-ja dhe Lista Serbe të jenë në opozitë. Këto dyja nuk janë parti, por janë shtete. Për të pasur shtetndërtim demokratik, na duhet Lista Serbe dhe PDK-ja në opozitë. Do të ishte e pamoralshme të kontaktoj e loboj me Listën Serbe kur i kam mesazhet e Rashiqit e Nikoliqit që më urojnë fitoren në zgjedhje. Kemi serbë në Kosovë që thonë Kushtetuta e Republikës së Kosovës. Unë do t’i filloj besimet me ta. Është mirë ta sfidojmë Listën Serbe që ata do ta votojnë një serb jashtë Listës Serbe. S’kam biseduar ende me serbët. Do të filloj me LDK-në, pastaj me të tjerët. Të gjitha partitë jo-serbe më kanë uruar, por jo edhe liderët e partive shqiptare. Pse t’i marrim Rikallon e këta, duke e pasur Nenad Rashiqin. Unë nuk jam i interesuar t’i shtyp ata [Listën Serbe], por t’i çliroj nga Beogradi. Në seancën e parë konstituive nuk mund të mos kem preferencë për serbët të cilët nuk thonë as ‘Kosova e Metohia’, e as ‘institucionet e përkohshme të Kosovës’, e që nuk e quajnë UÇK-në terroriste. Duhet t’i kemi sekuencat të qarta. Duhet të mësyjmë atë që është e mirë, fillimisht”, u shpreh kandidati për kryeministër nga LVV-ja, Albin Kurti.