Fjalë Kyçe

Kurti pret në zyrë eurodeputetin austriak që po lobon për liberalizimin e vizave për Kosovën

Kurti pret në zyrë eurodeputetin austriak që po lobon për liberalizimin e vizave për Kosovën

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, priti në takim deputetin e Parlamentit Evropian, njëherit themelues dhe president i Shoqatës së Miqësisë Austri-Kosovë.

Kjo u bë e ditur me anë të një komunikate për media nga Qeveria e Kosovës.

“Kryeministri Kurti shprehu mirënjohje për shtetin dhe popullin austriak, për mbështetjen dhënë Kosovës për liri dhe pavarësi”, thuhet në njoftim.

Ai ritheksoi se Austria është një shtet mik i madh i Kosovës dhe partner i rëndësishëm, duke veçuar programet dhe investimet e qëndrueshme, të cilat mbështesin në vazhdimësi Republikën e Kosovës.

“Gjatë takimit, Kryeministri Kurti vlerësoi lartë angazhimin dhe lobimin e eurodeputetit Mandl për Kosovën. Në veçanti theksoi përkushtimin e tij për të çuar përpara agjendën e procesit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës”, u tha në fund të Kosovës.