Fjalë Kyçe

Ky është vendimi për kompaninë belge që eksportoi mish të prishur në Kosovë

Ky është vendimi për kompaninë belge që eksportoi mish të prishur në Kosovë

Skandali me mishin e prishur nga Belgjika ka marrë një epilog përfundimtar.

Gjatë ditës së sotme, Gjykata e Antwerpit në Belgjikë ka marrë vendim për thertoren “Vanlommel”, e cila sipas aktakuzës kishte shitur mish të prishur dhe me afat të skaduar, të cilin më vonë e kishte importuar në Kosovë, raporton lajmi.net.

Sipas asaj që raportojnë mediat belge, Gjykata e Kriemeve të Rënda në Antwerp ka marrë vendim për mbylljen e thertores “Vanlommel” si dhe suspendimin e dy vozitësve nga kjo kompani.

Zyrtarët e kësaj therrtoreje kanë deklaruar para gjykatës se ky ishte një gabim njerëzor dhe se mishi ishte i dedikuar për industrinë ushqimore të kafshëve.

Prokuroria belge kishte kërkuar që drejtorët e thertores të dënohen me nga 4 mijë euro gjobë, ndërkaq kompania me 20 mijë euro.

Mirëpo, Gjykata ka marrë vendim që e njëjta të mbyllet.