Fjalë Kyçe

Lajçak për marrëveshjen e Washingtonit: Nuk përfaqëson asgjë, vetëm dialogu europian ka legjitimitet ndërkombëtar

Lajçak për marrëveshjen e Washingtonit: Nuk përfaqëson asgjë, vetëm dialogu europian ka legjitimitet ndërkombëtar

I dërguari special i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka folur rreth marrëveshjes së Ëashingtonit, arritur mes Kosovës e Serbisë, më 4 shtator të 2020-ës.

Lajçak për Euroneës, duke qenë se kjo marrëveshje mes Kryeministrit Kosovar Avdullah Hoti dhe Presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i zuri në befasi ndërmjetësuesit europianë, Lajçak u shpreh se ajo nuk përfaqëson një marrëveshje.

”Ata nuk përfaqësojnë një marrëveshje. […]. Është vetëm dialogu i lehtësuar nga BE-ja që ka legjitimitet ndërkombëtar”, tha ai.