Fjalë Kyçe

Lekaj thotë se SHBA-ja s’ka bërë asnjë sanksion ndaj Kosovës

Sipas ministrit të Infrastrukturës, Pal Lekaj, është përplasur me ministrin tjetër të qeverisë Haradinaj, Abelard Tahirin, lidhur me sanksionet nga SHBA-ja ndaj Kosovës për refuzim të pezullimit të taksës ndaj mallrave serbe.

Teksa Tahiri i PDK-së tha se sa më shumë që shtyn Kosova vendimin për pezullim të taksës, aq më shumë do të thellohen sanksionet nga Amerika, ministri që vjen nga AAK-ja ka thënë se pos letrave asnjë sanksion nuk ka ardhur nga Amerika.

Lekaj po ashtu ka thënë se pret që koalicioni të vazhdojë deri në fund të mandatit, për dallim nga Tahiri i cili përsëriti fjalët e të parit të PDK-së, Kadri Veseli, se “do të jenë në qeveri deri kur nuk preken interesat e qytetarëve”.

Kujtojmë që pas refuzimit për heqjen e taksës, u anulua vizita e komandantit të gardës kombëtare të Iowas, Timothy Orr, si dhe u refuzua viza për Haradinajn për Lutjet e Mëngjesit.