Fjalë Kyçe

Lëndohet rëndë një person në vendin e tij të punës në Fushë Kosovë, dërgohet me urgjencë në QKUK

Lëndohet rëndë një person në vendin e tij të punës në Fushë Kosovë, dërgohet me urgjencë në QKUK

Nuk janë të rralla rastet kur punëtorët dërgohen me urgjencë në spital për shkak të lëndimeve që marrin në vendet e tyre të punës. E një rast i tillë ka ndodhur dje në Fushë Kosovë.

Burimet e Gazetës Sinjali brenda Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës kanë bërë me dije se një 32-vjeçar është dërguar atje në gjendje të rëndë, pasi kishte pësuar lëndime trupore teksa po punonte në një fabrikë të xhamit.

Si pasojë e lëndimeve të rënda nga prerjet, viktima nuk ka arritur që të deklarohet për Policinë, teksa janë intervistuar në cilësinë e dëshmitarëve pronari i lokalit dhe djali i tij.

Në vendin e ngjarjes kanë edhe inspektorët e punës të cilët kanë kryer ekzaminimet nëse janë plotësuar apo jo kushtet e punës dhe masat e sigurisë.

Me urdhër të prokurorit, rasti është iniciuar ‘Lëndim i rëndë trupor’.