Fjalë Kyçe

Limaj: Ndërhyrja e NATO-s i dha fund gjenocidit serb mbi qytetarët e Kosovës

Limaj: Ndërhyrja e NATO-s i dha fund gjenocidit serb mbi qytetarët e Kosovës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kujtuar sot 20-vjetorin e sulmeve të NATO-s, kundër forcave ushtarake serbe.

Limaj, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka shkruar se ndërhyrja e NATO-s nga ajri i hapi rrugë çlirimit të vendit dhe i dha fund gjenocidit serb mbi qytetarët e Kosovës, shkruan Gazeta Alo.

Sipas tij, qytetarët e Kosovës do t’i jenë përjetë mirënjohës vendeve mike që i dolën në krah luftës së drejtë të UÇK-së

Postimi i plotë i Limajt:

“Më 24 mars të vitit 1999, forcat e NATO-s nisën fushatën e bombardimeve mbi caqet serbe për t’i dhënë fund dhunës, masakrave dhe spastrimit etnik që po bëheshin mbi qytetarët e Kosovës nga forcat serbe. Ndërhyrja e NATO-s nga ajri i hapi rrugë çlirimit të vendit dhe i dha fund gjenocidit serb mbi qytetarët e Kosovës.

Në prag të 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s kujtojmë dhe nderojmë të gjithë ata ushtarë që kanë humbur jetën gjatë shërbimit në Kosovë. Qytetarët e Kosovës do t’i jenë përjetë mirënjohës vendeve mike që i dolën në krah luftës së drejtë të UÇK-së dhe qytetarëve tanë në momentet më të vështira”./Gazeta Alo/