Fjalë Kyçe

Limaj përkrahë Erdoganit, merr pjesë në shënimin e përvjetorit të Çanakkalasë

Limaj përkrahë Erdoganit, merr pjesë në shënimin e përvjetorit të Çanakkalasë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka marrë pjesë në shënimin e 104-vjetorit të Betejës së Çanakkalasë.

Në shënimin e kësaj Beteje sot në në staidumin e qytetit të Çanakkalsë është organizuar një ceremoni ku prezent ishte edhe presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan dhe i ftuar ishte ishte edhe zv/kryeministri, Fatmir Limaj.

Pas përfundimit të ceremonisë në stadium vazhdoi pjesa e dytë e ceremonisë në Memrialin e dëshmoreve të Canakkalsë.

Në 104 vjetorin e kësaj beteje u vlerësuan lartë të gjithë të rëndet nga vendet mike që luftuan përkrah Turqisë duke veçuar edhe pjesëmarrësit në këtë beteje nga trojet shqiptare.

Pjesë e kësaj ceremonie ishin krerët më të lartë të shtetit turk dhe personalitete tjera të rëndësishme evropiane.