Fjalë Kyçe

Luftë fjalësh për Rashicën mes Werder Bremenit dhe Leipzigut

Luftë fjalësh për Rashicën mes Werder Bremenit dhe Leipzigut

Werder Bremeni dhe Red Bull Leipzigu janë ende disa milionë euro larg arritjes së një marrëveshjeje për transferimin e Milot Rashicës gjatë afatit kalimtar të verës, ndërsa tani ka filluar lufta e fjalëve edhe publikisht.

Pas rundit të parë të negociatave për transferimin e kosovarit, Leipzigu raportohet të ketë bërë ofertë prej 15 milionë eurove, ndërsa Werder Bremeni thuhet se e ka refuzuar këtë ofertë pasi që po i kërkon 25 milionë euro për Rashicën, shkruan Deichstube, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, tani të dyja klubet po tentojnë ta marrin avantazhin në negociata duke e ulur varësinë nga njëra-tjetra.

Drejtori sportiv i Bremenit, Frank Baumann, tha se shitja e Milot Rashicës këtë verë nuk është diçka që duhet të kryhet patjetër, por se një numër i madh i klubeve janë interesuar për të. Ky është vlerësuar si mesazh për Leipzigun: Nëse ju nuk paguani, do ta shesim Rashicën te ndonjë klub tjetër.

Pas kësaj deklarate të drejtorit të Bremenit, drejtori sportiv i RB Leipzigut, Markus Krosche, u përgjigj, duke thënë se Leipzigu është i interesuar edhe për lojtarë të tjerë, në një intervistë për Sportbuzzer. E kjo deklaratë është interpretuar si mesazh për Bremen: E duam Rashicën, për s’pranojmë çfarëdo çmimi.

Interesimin nga Leipzigu, por edhe nga klube të tjera, Rashica e ka fituar përmes paraqitjeve të tij mbresëlënëse për Werder Bremenin, veçanërisht gjatë pjesës së parë të sezonit, dhe për Kosovën.

Në 33 paraqitjet e këtij sezoni në Bundesligë dhe Kupë të Gjermanisë, Rashica i ka regjistruar 11 gola dhe tetë asiste.