Fjalë Kyçe

Merret vendimi, UEFA njofton zyrtarisht Gironan se a mund të luajë në Ligën e Kampionëve

Merret vendimi, UEFA njofton zyrtarisht Gironan se a mund të luajë në Ligën e Kampionëve

Sezoni i kaluar ishte i bujshëm për Girona, e cila arriti të përfundonte e treta në La Liga – duke siguruar kualifikimin e tyre të parë në Ligën e Kampionëve në histori. Megjithatë, kishte dyshime mbi aftësinë e tyre për të luajtur në këtë garë, për shkak të lidhjes së tyre me Manchester Cityn.

Të dy klubet janë në pronësi të City Football Group dhe rregullat e UEFA-s thonë se dy subjekte në pronësi të së njëjtës kompani nuk mund të konkurrojnë në të njëjtën garë evropiane.

Kjo do të thotë se në Girona duheshin bërë ndryshime të rëndësishme strukturore për të qetësuar organin qeverisës.

Këto ndryshime janë bërë dhe sipas gazetës Marca, ka mjaftuar për të kënaqur UEFA-n, pasi Trupi i Kontrollit Financiar të Klubit i ka dhënë zyrtarisht lejen Girona për të garuar në Ligën e Kampionëve në edicionin 2024-25.

Rasti i Girona dhe Man City nuk ishte i vetmi që u vlerësua nga UEFA. Manchester United dhe OGC Nice ishin gjithashtu nën mikroskop, pasi të dy klubet – pjesërisht në pronësi të INEOS – janë vendosur të konkurrojnë në Ligën e Evropës të sezonit të ardhshëm.

Atyre iu dha gjithashtu leje nga organi drejtues i futbollit evropian.