Fjalë Kyçe

Milanoviq: Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Kroacisë për anëtarësim në KiE

Milanoviq: Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Kroacisë për anëtarësim në KiE

Presidenti kroat, Zoran Milanoviq ka deklaruar të martën se Kosova mund të llogarisë në mbështetjen e Kroacisë për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Kështu është shprehur ai në takimin me ministrin për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Igli hasani në Zagreb.

Milanoviqi gjithashtu e ka konfirmuar mbështetjen e fortë për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

“Ai përsëriti besimin e tij se negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE duhet të kishin qenë tashmë në fazën përfundimtare, veçanërisht duke pasur parasysh faktin se ky shtet është tashmë anëtar i NATO-s për 15 vjet”, thuhet në njoftimin e Presidencës kroate.