Fjalë Kyçe

Mogherini e Hahn takohen të shtunën me Thaçin e Vuçiqin në Munih

Mogherini e Hahn takohen të shtunën me Thaçin e Vuçiqin në Munih

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi si dhe ai i Serbisë Aleksandar Vuçiq do të marrin pjesë në Konferencën e Sigurisë në Munih të Gjermanisë.

Kështu ka bërë të ditur Komisioni Europian, ndërsa njofton se pjesë e kësaj konference do të jetë edhe komisioneri europian Johannes Hahn, transmeton Klan Kosova.

Kjo konferencë do të mbahet më 16 shkurt.

Përveç komisionerit Hahn dhe presidentëve Thaçi e Vuçiq, pjesë e konferencës do të jetë edhe Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini.

Në këtë konferencë do të marrin pjesë 35 udhëheqës botëror, 50 ministra të jashtëm dhe 30 ministra të mbrojtës.

Në mesin e tyre do të jetë edhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, Nënpresidenti amerikan, Mike Pence dhe Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov.