Fjalë Kyçe

Mot i paqëndrueshëm deri më 12 qershor

Mot i paqëndrueshëm deri më 12 qershor

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se deri më datën 12 qershor do të ketë mot të paqëndrueshëm.

IHMK njofton se ditën e do të ketë mot me diell dhe vranësira të cilat vende-vende do të shoqërohen me reshje shiu. Sa i përket temperaturave , ato do të jenë të pandryshueshme me ditët e javës që po e lëmë.

“E marte- Mot kryesisht i ngjashëm, diell dhe vranësira të cilat parashihen të sjellin shi. E mërkure- Mot me diell dhe vranësira të cilat parashihen të sjellin reshje shiu. Reshje më të fokusuara do të jenë në relievin malor. E enjte, mot i ngjashëm po thuaj me të gjithë elementet dhe dukuritë që ishin prezent ditëve të fundit. E premte, mot i vranët dhe me intervale me diell. Temperaturat mbeten pothuaj konstante me ditët e fundit”, njofton IHMK, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu në njoftim thuhet se, shkarkime rrufesh në shumë zona parashihen gati çdo ditë, por nuk përjashtohen mundësitë që në zona të izoluara të bie breshër, si pasojë e ndryshimeve termike dhe barike.

“Pra, siç po vërehet nga ky parashikim, situata meteorologjike mbetet e pandryshuar me ditët e fundit të majit dhe fillimi të qershorit. Gjykuar në aspektin territorial, reshjet me sasi më të mëdha”.