Fjalë Kyçe

Në Gjermani, arrestohet 21-vjeçari që dyshohet se vrau kosovaren në Francë

Në Gjermani, arrestohet 21-vjeçari që dyshohet se vrau kosovaren në Francë

Në bazë të inteligjencës nga hetuesit e Drejtorisë Ndërregjionale të Policisë Gjyqësore (DIPJ) të Strasburgut, policia bavareze arrestoi mbrëmjen e së Premtes një burrë 21-vjeçar, i kërkuar në Francë në një çështje vrasjeje.

Ai dyshohet se ka vrarë një grua 56-vjeçare me origjinë kosovare në një studio në shtëpinë Adoma në Strasburg, me disa plagë me thikë, më 17 shtator. Policia federale gjermane arrestoi burrin nga Shqipëria në një autobus në distancë të gjatë në Autostradën 93 pranë Kiefersfelden (Rosenheim District) në kufirin midis Austrisë dhe Gjermanisë.

I mbetur nga Roma në Itali, i dyshuari u nis për në Mynih. Ai u burgos në një burg në Mynih, në pritje të ekstradimit të tij në Francë, i cili duhet të ndodhte brenda një periudhe midis dhjetë ditësh dhe dy muaj. Më 20 shtator, zyra e prokurorit publik në Strasburg hapi një hetim penal për vrasje. Magjistrati ekzaminues përgjegjës për çështjen menjëherë lëshoi ​​një Urdhër Arrestimi Evropian, në bazë të të cilit i dyshuari mund të arrestohej.

Ndryshe, një grua 56-vjeçare me origjinë kosovare u gjet e vdekur në shtratin e saj të martën në mëngjes, 17 shtator 2019, në shtëpinë e Adoma në rrethin Neudorf. Policia gjyqësore u akuzua për hetimin nga zyra e prokurorit publik të Strasburgut. burri i viktimës që ka thirrur policinë, duke sqaruar se ai zbuloi gruan e tij të vdekur në shtrat, duke ardhur në shtëpi nga puna këtë mëngjes. Ifti jetonte në një banesë sociale Adoma, në rrethin Strasburg të Neudorf. Sipas një burimi të afërt me hetimin:

“Trupi ishte goditur me të vërtetë nga shumë thika dhe kishte shumë gjak, por është autopsia që do të përcaktojë nëse vdekja është për shkak të goditjes me thikë. . ” Shumë i tronditur burri duhej të transportohej në spital. Ai do të dëgjohet kur të lejojë gjendja e tij, ashtu si banorët e tjerë të shtëpisë dhe fqinjët. Në të vërtetë, hetimi i lagjes filloi menjëherë, dhe të gjitha të dhënat dhe gjurmët që ka të ngjarë të gjejnë armën e vrasjes janë studiuar. Si në çdo studim të këtij lloji, kamerat CCTV janë duke u analizuar. Policia gjyqësore është përgjegjëse për hetimin. Do të duhet të përcaktojë shkaqet e vdekjes së kësaj gruaje, e lindur në vitin 1961. Në orët e vona të pasdites, ndarja kriminale ishte ende e mobilizuar në terren. Sipas burimit tonë afër studimit: “Ky është një hetim i plotë që fillon”.